Distriktsråd 2018 – 2019

Föregående distriktsguvenör (PDG)
Britt Nilsson, LC Kil
Skårebol, Övre Myren, 66591 Kil
072-3244227, 0554-19344(A)

1:a vice distriktsguvenör (VDG)
Anders Falke, LC Arvika
Tornstigen 20, 67192 Arvika
0570-13894, 070-5744286

Distriktskassör (DK)
Torsten Zakrisson, LC Pålsboda
Kuggängsvägen 15, 69731 Pålsboda
0582-41273, 070-4446490

Stadgesekreterare
Per-Åke Persson, LC Eda
Eda Herrgård, 67392 Charlottenberg
0571-20967, 070-3976358

Distriktsguvernör (DG)
Ulf Carlsson, LC Kungsör
Hästvägen 8, 73692 Kungsör
0227-13251, 076-0436496

2:a vice distriktsguvernör (2VDG)
Magda van Almenkerk, LC Hällefors
Skolvägen 7, 71234 Hällefors
0591-12162

Hedersrådets ordförande (HRO)
Britt Nilsson, LC Kil
Skårebol, Övre Myren, 66591 Kil
072-3244227, 0554-19344(A)

Zonordförande – Zon 1
Carl Eriksson, Lc Kolbäck – Epost
Ulvsta 5, 73493 Kolbäck

Zonordförande – Zon 2/3
Peter Stangfors, LC Västerås-Lundby  
Solbacksallén 14A, 73834 Norberg
070-2343728

Zonordförande – Zon 4
Frank Poot, LC Hällefors
Skolvägen 7, 71234 Hällefors
0591-12162

Zonordförande – Zon 5/6
Elisabeth Emanuelsdotter Voll, LC Hallsberg
Norrköpingsvägen 648, 69792 Pålsboda
0582-42250, 070-9546232

Zonordförande – Zon 7
Birgit Aronsson, LC Forshaga
Galoppstigen 1B, 65348 Karlstad
070-6601497

Vice zonordförande – Zon 8
Inger Persson, LC Eda
Eda Herrgård, 67392 Charlottenberg
0571-20967, 070-5201418

GMT, medlemsutveckling
Per-Åke Öster, LC Hallsberg – Epost

GLT, ledarskapsutveckling
Britt Nilsson, LC Kil – Epost

GST, serviceaktiviteter
Owe Lantz, LC Köping

Webb-IT
Lars-Eric Jacobsson, LC Kilsbergen – E-post

Registeransvarig-medlemsregistret
Inger Persson, LC Eda – Epost

PR
Owe Nilsson, LC Hallstahammar – Epost

LCFF
Roland Thorstensson, LC Kilsbergen – E-post

LCIF
Agneta Andersson, LC Lindesberg/Kristina – E-post

YEC/LEO
Måd Lagerqvist, LC Surahammar – E-post

Vice zonordförande – Zon 1
Hans Almgren, LC Arboga

Vice zonordförande – Zon 2/3
Christina S Sanström, LC Tillberga

 

Vice zonordförande – 4
Vakant

 

Vice zonordförande – Zon 5/6
Calill Ohlson, LC Askersund
  

  

Vice zonordförande – Zon 7
Varkant

 

Vice zonordförande – Zon 8
Rolf Johansson, LC Årjäng

 

IRC
Björn Åström, LC Kristinehamn – E-post

 

Tillsammans/Lions Quest
Ulf Carlsson, LC Kungsör – E-post

VO, Distriktsvalsnämnd
Åke Nyquist, LC Hallstahammar – E-post
Arne Andersson, LC Storå – E-post
Margareta von Wachefeldt, LC Arvika – E-post

Miljöansvarig
Ronnie Sandström, LC Tillberga – E-pst

New Voices – ledarskap
Britt Nilsson, LC Kil – E-post

New Voices – medlemskap
Agneta Andersson, LC Lindesberg/Kristina – E-post

New Voices – service
Elisabeth Emanuelsdotter Voll, LC Pålsboda – E-post